Snart är det december. En månad ofta fylld av förberedelser för julen. Veckorna går snabbt och så snart julen är över ska vi ta avsked av 2024 och välkomna in det nya året – NYÅRSAFTON!
För en del hundar är detta inte ett stort problem men för en del är det fruktansvärt.
På nyårsafton smäller det garanterat. Men även under december månad kan det smälla på olika platser och under olika tider. Så vi behöver vara förberedda, veta vad vi ska göra och vad vi inte ska göra. Att ha en plan alltså. Annars kan det råka bli hur tokigt som helst.
Man läser ibland om hundar som tas till fyrverkerier för att ”vänja sig”. Gör inte det! Fyrverkerier är en kombination av många saker som kan utlösa rädsla; höga och plötsliga ljud, ljusglimtar och starka lukter. Vissa smällare/fyrverkerier har också en ljudfrekvens som gör riktigt ont för hunden. Att utsätta hunden för det är inte ok och det kan påverka att den därefter blir rädd för andra ljud och ljus.

Det bästa är alltså att inte utsätta hunden. Men det är ju lättare sagt än gjort eftersom det smäller på andra tider och dagar också.
Låt dig inte överraskas. Se till att du vet hur din hund reagerar för höga ljud. Hur reagerar den när det åskar tex? Överdriv inte heller dina handlingar för då riskerar man att den orädda hunden i stället blir rädd.
Tecken på att din hund är rädd
– Rastlöshet, vandrar rund
– Ihållande skällande/gnällande
– Försöker fly
– Försöker gömma sig bakom och under möbler
– Skakar och darrar
– Flämtar och dreglar
Det bästa är att ta sin hund dit där det inte smäller. Men det kan vara lättare sagt än gjort, för alla bor ju inte mitt i skogen eller där det inte smälls.